Strona archiwalna. Zapraszamy do aktualnego serwisu > link

Dzień Otwarty Kampusu Ochota UW 14.04.2018

Zaproszenie na DOKO 2018

Mamy jeszcze wolne miejsca na warsztaty i pokazy!
Udostępnijcie tą informację swoim znajomym!

Dzień Otwarty Kampusu Ochota UW #OchotaNaNauke #LoveUniWarszawski #ChemiaPiekna

Opublikowany przez Wydział Chemii Uniwersytet Warszawski 11 kwietnia 2018

 

W sobotę 14 kwietnia 2018 już po raz czwarty odbędzie się Dzień Otwarty Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego. Tego dnia wydziały Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii, Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Centrum Nowych Technologii, Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Kolegium MISMaP i MSOŚ otworzą swoje drzwi dla wszystkich zainteresowanych naukami matematyczno-przyrodniczymi.

-Chcesz odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria badawcze?
-Dowiedzieć się jak studiuje się na poszczególnych wydziałach naszego Kampusu?
-Posłuchać inspirujących wykładów naszych naukowców?
-Wziąć udział w ciekawych warsztatach naukowych oraz niezapomnianych pokazach doświadczeń?
-Zobaczyć na żywo łazik marsjański?

Startujemy o godz. 11:00 w budynku Wydziału Fizyki UW przy ul. Pasteura 5.

Szczegółowe informacje o programie oraz zapisach na zajęcia znajdują się na stronie internetowej wydarzenia: doko.mimuw.edu.pl oraz na facebook.com/DOKOUW

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres doko@mimuw.edu.pl

 

ZAJĘCIA, KTÓRE PRZYGOTOWAŁ WYDZIAŁ CHEMII:

 

  • Badania reakcji chemicznych w bardzo małych skalach: rozciąganie pojedynczych wiązań chemicznych i kontrolowane utlenianie pojedynczych mikro-kryształów
Wykład, Prowadzący: dr hab. Robert Szoszkiewicz prof. UW

Wszyscy wiemy, ze atomy i cząsteczki chemiczne są naprawdę bardzo małe. A czy można w laboratorium rozciągnąć pojedyncze kowalencyjne wiązanie chemiczne łączące dwa atomy? W pierwszej części wykładu pokażemy sprytny sposób jak to zrobić dla pewnego konkretnego przykładu tzw. wiązania dwusiarczkowego i zastanowimy się co z tego wynika. Współczesna nano-chemia opisuje również inne reakcje chemiczne w bardzo małych skalach. W drugiej części wykładu skupimy się na reakcjach kontrolowanego utleniania przykładowych tzw. kryształów dwuwymiarowych, takich jak dwusiarczek molibdenu, w bardzo małych skalach. Pokażemy, czego możemy się dowiedzieć badając takie procesy i jaki ma to potencjalny związek z rozwojem współczesnej elektroniki.

Od 15 lat | 12:00 – 12:45 | Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5


  • Bazar chemiczny
Warsztat, Prowadzący: dr Sylwia Żołądek

Na straganach chemicznych uczestnicy będą mogli nie tylko oglądać doświadczenia chemiczne ale też samodzielnie je przeprowadzać. Bogate wrażenia wizualne, akustyczne i dobra zabawa – gwarantowane!

Uwaga: Uczestnicy w wieku poniżej 13 lat mogą brać udział w warsztatach tylko w obecności rodzica lub opiekuna prawnego (nie jest wymagana rejestracja opiekuna).

Bez ograniczeń wiekowych | 13:00 – 13:45, 14:00 – 14:45 | Wydział Chemii, ul. Pasteura 1


  • Chemiczna kuchnia
Warsztat, Prowadzący: dr Krzysztof Stolarczyk

Warsztaty dla dzieci w wieku 4-9 lat (ale starsi też mogą się świetnie bawić), podczas których uczestnicy wykonują proste eksperymenty chemiczne używając nietoksycznych i całkowicie bezpiecznych odczynników chemicznych, które na co dzień są obecne w naszym życiu np. soda, olej, ocet, mleko, barwniki spożywcze.

Uwaga: Uczestnicy w wieku poniżej 13 lat mogą wziąć udział w warsztatach tylko w obecności rodzica lub opiekuna prawnego (nie jest wymagana rejestracja opiekuna).

Bez ograniczeń wiekowych | 13:00 – 13:45, 14:00 – 14:45 | Wydział Chemii, ul. Pasteura 1


  • Czym jest krystalografia? Zajęcia w Laboratorium Zaawansowanej Inżynierii Kryształów im prof. Jana Czochralskiego
Warsztat, Prowadzący: mgr Grzegorz Cichowicz, mgr Sylwia Kutyła

Kto dziś nie korzysta z komputera? Jego sercem są układy scalone, ale czy ktoś wie jak one powstały? Co jest ich główną, roboczą częścią? Kryształy!

Spotkanie ma na celu przedstawienie początków elektroniki, skupiając się na zagadnieniach związanych z kryształami. Wraz z uczestnikami zastanowimy się czy nasza dzisiejsza technologia mogłaby bez nich powstać. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się co to są monokryształy, jak można je otrzymać oraz zaznajomią się ze współczesnymi technikami badań kryształów (dyfrakcja rentgenowska). Wykorzystując proste substancje, a także nowoczesny sprzęt (dyfraktometr monokrystaliczny) prześledzimy cały proces uzyskiwania informacji o trójwymiarowej strukturze kryształów.

Od 15 lat | 13:00 – 13:45, 14:00 – 14:45 | Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101


  • Reakcje w całkowitych ciemnościach
Pokaz, Prowadzący: Koło Naukowe Doktorantów GRAFEN

Czy można zobaczyć jak przebiega reakcja chemiczna? Oczywiście można. W wielu przypadkach. Ale czy można ją zobaczyć gdy będzie całkowicie ciemno? Przekonamy się o tym na pokazie reakcji w całkowitych ciemnościach.

Bez ograniczeń wiekowych | 15:00 – 15:45 | Wydział Chemii, ul. Pasteura 1


  • Znajdź różnice – izomery w komputerach

Warsztat, Prowadzący: dr Małgorzata Jeziorska

Modelowanie cząsteczek izomerów albo izotopologów przy pomocy pakietu programów  do obliczeń kwantowochemicznych z nakładką graficzną. Znajdowanie właściwości cząsteczek, które pozwalają na rozróżnienie izomerów albo izotopologów na podstawie danych eksperymentalnych.

UWAGA: Zajęcia dla uczniów liceów lub techników.

Od 15 lat | 13:00 – 13:45 | Wydział Chemiiul. Pasteura 1


  • Escape Room – PAKAMERA
Atrakcje

Po przeprowadzce Wydziału Fizyki z ulicy Hożej do nowej siedziby na Kampusie Ochota zostało wiele rzeczy, z którymi nie wiedziano co zrobić. Zgromadzono je w jednym miejscu, do którego przez wiele lat nikt nie zaglądał. Jeden z naukowców, prof. Pakamerski, poprosił o pomoc w odnalezieniu bardzo istotnych notatek, które mogą mieć kluczowe znaczenie w jego najnowszych badaniach, a które zostały umieszczone przez pomyłkę w tym miejscu. Czy podejmiecie się wyzwania i pomożecie je odszukać?

Atrakcja dla grup 3-5 osobowych – zapisu dokonuje przedstawiciel drużyny.

Godzina rezerwacji oznacza godzinę wejścia do pokoju. Zbiórka – w holu głównym Wydziału Fizyki 10 min przed godziną rezerwacji.

Od 15 lat | 12:00 – 12:45, 12:00 – 12:45, 13:00 – 13:45, 13:00 – 13:45, 14:00 – 14:45, 14:00 – 14:45, 15:00 – 15:45, 15:00 – 15:45 | Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5


Data publikacji: 10 kwietnia 2018

Data ostatniej modyfikacji: 18 kwietnia 2018